Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

ÖĞRETMENİN SEYİR DEFTERİ

17.12.2018 19:18 tarihinde yayınlandı
ÖĞRETMENİN SEYİR DEFTERİ
Neziha Övünç

Şüphesiz mesaisi bitmeyen tek meslektir öğretmenlik.Tüm gün öğrencilerine, onlara bir şeyler öğretebilmek, onları geleceğe hazırlamak en iyisini en güzelini onlar için yapmaya çalışmaktır öğretmenlik. Öğrencisinin canı sıkkın mı, hasta mı bir bakışta anlamaktır. 41 öğrenciye birden yetişebilmektir. Kitabı mı yok, kalemi mi, defteri mi velisinden daha iyi bilmektir.

Sıranın en başında durarak en sondaki çocuğun dahi yaptığı haylazlığı görebilmektir. On dakikada öğrencinin kişiliğini çözebilmektir. Hem pedagog, hem sağlıkçı, hem aile danışmanı, hem rehber, hem doktor, hem materyal tasarımcısı, hem takipçi, hem eğitimci, hem uzman... Daha da uzayıp giden niteliklere sahip olan kişinin ta kendisidir.

Bir günde maruz kaldığı sorular dünyayı yedi sefer ışık hızıyla dolaşsa da hepsini cevaplayan kişidir öğretmen. Gelmiş geçmiş tüm öğrencileriyle bağlarını koparmayan, eğitim vermeye devam eden kişidir öğretmen. Kişi özel hayatında da öğretmendir. Kocaman dosya yığınlarıyla eve dönen öğretmenler, veli ve öğrenci telefon trafiği, komşu çocuklarının yapamadığı ödevleri, arkadaşlarının çocuklarının ödevleri, falancanın çocuğunun mezuniyet ödevi, öğretmen olduğunuzu bilen herkesin elinde kağıt kalem sorularla etrafınızda dönmesi, bir kafede kulak misafiri olduk öğretmen misiniz benim çocukta şöyle... , bir başkası benim çocuğun yaşı ufak okula vereyim mi vermeyeyim mi, benim çocuk biraz geri ne önerirsiniz, çocuğum destek eğitimi alacak hangi kuruma vereyim, benim kızın puanı düşük hangi okulu yazdıralım, benim çocuk okulu bıraktı bir de sen konuşur musun öğretmenim?Benim çocuk beni dinlemiyor ne yapmalıyım, arkadaşım işe girecek şu sorulara bir göz atalım beraber... Tez hazırlıyorum yardım eder misin, benim oğlana ders notu lazım bir el atsana... Bir de mesleki deformasyonu vardır.

Tamamen istem dışı davranışlar gelişir. Bir mevlütteki çocukları sıraya dizersiniz mesela.Tramvayda gürültü yapan çocuklara Hayat Bilgisi dersi vermek istersiniz. Bir avm deki gençlere hayvan sevgisini anlatırsınız, hamile bir anneye telkinde bulunursunuz, sokakta yolun ortasından yürüyen bir çocuğa kaldırımdan yürümesi gerektiğini anlatır, çocuğuna vuran bir anneyi ikaz edersiniz. Tehlikeli ortamlardan civardaki çocukları uzaklaştırmaya çalışırsınız.

Yaşı geçmiş bir çocuğun hala konuşamadığını gördüğünüzde veya zihinsel bir engeli olduğunu fark ettiğinizde aileyi uyararak yönlendirme gayretine girersiniz. Çevrenizdeki insanların yahu boş ver sana ne dediği herşeyin sizi ilgilendirdiğine inanırsınız. Bu söylenenler umurunuzda dahi olmaz. Çünkü bilirsiniz ki hayatın her aşamasında, her anında eğitimin şart olduğunu. Çünkü bilirsiniz ki tüm benliğinizle siz bir öğretmensiniz. Çünkü bilirsin ki her insan bir eğitimcinin eseri. Çünkü bilirsiniz ki bir öğretmen bir nesli, bir nesil bir ülkeyi, bir ülke dünyayı değiştirir.

        Neziha ÖVÜNÇ
TATLI HABER GAZETESİ
        KÖŞE YAZARI

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Günlük Gazeteler
Oku
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
TÜİK Trabzon Bölge Müdürü Haka... 1707
Trabzon'da "Son Patroniçe" yen... 1656
""Çaykaranın Parlayan Yıldızı ... 1616
Çaykaralı Sosyolog, Avukat Neş... 1607
Avcılar Belediye Başkan adayı ... 1106
Başkan Ağaoğlu'ndan taraftara ... 1100
Zihni Ağırman yazdı ‘’Övünmek ... 1063
Hakyemez’i binler uğurladı 887
Asgari ücret belli oldu 387
Bir çok ilde okullar tatil edi... 374
Çaykaralı Hemşehrimiz Bilal Şe... 357
İbrahim Akyüz Çaykarada vefat ... 346
Uçakla yolculuk yapacaklara kr... 338
MTV 2019'da ne kadar artıyor? 221
Trabzon’da 12 ilçede elektrik ... 30
İcra görevlilerini görünce sin... 29
Trabzonspor gençleşti! 19
Linkler
Flaş Haber
Özel Haber
Sayfalar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar

Arşiv