Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

ÇAYKARA YÖRESİ'NDEN KOMİK OLAYLAR

Ben, müsaadenizle, büyüklerimden duyduğum birkaç komik olayı anlatmak istiyorum. Hepsi rahmetlik olan Büyüklerimizin, o meşakkatli zamanlarda nasıl da nükte üretebildiklerine hep hayran kalmışım; Sizin de kalacağınızdan eminim.

14.04.2018 13:03 tarihinde yayınlandı
ÇAYKARA YÖRESİ'NDEN KOMİK OLAYLAR
Prof. Dr. Ömer YÜKSEK

Herkese hayırlı günler dilerim. Bugün Size, Çaykara Yöresi’nde yaşanan, ilginç ve komik olaylardan bir demet sunmak istiyorum. Aslında Bizim dönemimizde - ve çok daha fazlasıyla Bizden önceki dönemlerde de- yaşanan olayların ayrıntılarını yazsam, bugünkü nesil gençlerin anlamaları ve inanmaları çok zordur. Mesela, yaklaşık 6 saat süren Paçan-Siçanoba (Maraşlı Köyü-Sıcakoba Yaylası) arasındaki yolu; köyden yaylaya çuval, sepet vb ile yük; yayladan köye de ot taşımak için aynı günde iki kere gitmek zorunda kalan büyüklerimizin hikayesi çok da inandırıcı gelmeyebilir.

Benzer şekilde, ortaokul için Paçan-Çaykara arasındaki gidiş 1, dönüş de 1.5 olmak üzere ortalama 2.5 saatlik yolu, 3 yıl süreyle ve haftanın 5 günü, güneş-duman-yağmur-kar, yaz-kış, gece-gündüz vb demeden yaya olarak gittiğimiz, ayda-yılda bir arabaya bindiğimizde bayram ettiğimiz günleri kendi çocuklarıma inandırmakta zorluk çektiğimi, hatta pek de başarılı olamadığımı itiraf etmeliyim. Sonuçta ve özet olarak, Çaykara'da yaşanan günler-yıllar çok meşakkatli zamanlardı. Ben, müsaadenizle, büyüklerimden duyduğum birkaç komik olayı anlatmak istiyorum. Hepsi rahmetlik olan Büyüklerimizin, o meşakkatli zamanlarda nasıl da nükte üretebildiklerine hep hayran kalmışım; Sizin de kalacağınızdan eminim. Hikayelerini sıkça duyduğum birisi, Paçan Köyü eşrafından Arslan Oğlu Muhammed Efendi idi. Bu Dedemizin pek çok komik hikayesi anlatılır. Kendileri imamlık görevini icra ederdi. Köyde kendisiyle akran olan, fakat dini konulara pek de vakıf olmayan bir başka Dedemiz, kendisinden bir ricada bulunur. "Muhammed Efendi, Bana öyle bir duğa (dua) oğret ki her namazdan sonra o duğayi okuyayim ve cennete gideyim". Bizim şakacı Muhammed Dedemiz "hayhay" diye kabul eder ve kendisine bir dua (!) yazıp ezberlettirir. Dedemiz de bunu her namazdan sonra büyük bir huşu içinde okur yıllarca. Duanın sonunda "tuben kebira…, ala cebelin kaaaaf …" gibi ifadeler vardır ve bunları biraz da sesli olarak okumaktadır.

Bu durum, Köyümüzün ve Trabzon'un büyük alimlerinden H. İdris ÇAKIR Efendi'nin dikkatini çeker ve kendisine "… Efendi, Sen ne duası okuyorsun öyle .." diye sorduğunda beriki "Efendi, Arslan oğlu Muhammed Efendi Bana çok mübarek bir duğa ezberletti, onu her namazdan sonra okuyorum" cevabını verince, H. İdris Efendi "hele biroku bakayım duanı" der ve dua okunur. Duanın manası "Ya Rabbi Beni öyle büyük bir ayı yap ki Kaf Dağına sığmayayım"dır. Durumun açıklanması üzerine mağdur Dedemizin, dua (!)'yı öğreten Muhammed Efendi ile ömür boyu bir daha konuşmadığı rivayet edilir. Çok beğendiğim diğer bir hikâye ise Eğridere (Gorgoras) Köyü'nde geçmektedir. Çok uzun yıllar Köyün Muhtarlığını aynı kişi yapmıştır. Köy ihtiyar heyetinin (Muhtar ve Azalar) her toplantısının sonunda köyden toplanan veya Devletin verdiği paraların nerelere harcandığı/ harcanacağı ile ilgili görüşler sunulur. İşte "şu kadar para değirmene, şu para yola… vb" ve her toplantının sonunda da Muhtar Efendi "şu kadar para da Köy sandığına …" diye lafı bitirir. Azalardan bazıları bu "köy sandığının" ne manaya geldiğini pek anlamazlar ama Muhtar Efendi'nin hatırını kırıp da soramazlar. Ancak, bir gün bir aza Efendi bu duruma isyan eder ve "Köy sanduğı,köy sanduği leğune (dersiniz), audo to köy sanduği dohnayen (bu köy sanduği neyin nesidir)" diye sorar. Kısa bir sessizlikten sonra, Azalardan biri "ola ukseris dohnaye (ne olduğunu bilmiyor musun)" diye sorduğunda beriki "yoook" diye cevap verince diğerinin cevabı şöyle olur: "To Muhtar i ğula" (Muhtarın midesi)". Malum olduğu üzere memleketimizde ekonomik değeri yüksek olan mahsul pek yoktur. Olan mısır ve fındığı da özellikle ayı ve domuz gibi mahlukat (yabani) Bizden önce yemektedir.

Bu durumu önlemek için, Holo Köyü'nde bir bekçi tutulması kararlaştırılır ve bir vatandaşa bekçilik teklif edilir. Ancak, vatandaş pek bir nazlıdır ve bekçilik parası olarak köylülere yüklü bir teklifte bulunur. Köylüler pazarlık yapmak ister ancak bizimki, köylülerin kendisine muhtaç olduğu ve başka şanslarının kalmadığı düşüncesiyle teklifinden bir adım geri atmaz. Köylülerden biri, bekçiadayının istediği paranın, yabanilerin vereceği zarardan çok daha büyük olduğunu şöyle ifade eder: "Nayinome temo ton argo, to muhtero..(Benim ayı ve domuzum bundan çok daha insaflıdır, onlara kurban olayım)" ve bekçinin tutulmasından vazgeçilir. Vahtanç (Koldere) Köyü'nden Merhum Mollamahmutoğlu Hasan Efendi (Hasaba) bir gün Çaykara Hakimliği'ne müracaat edip, evinin, adını verdiği bir kişi tarafından soyulduğunu ifade ederek şikayette bulunur. Ancak Hakim Bey, kendisinden iki şahit göstermesini ister ve aksi halde şikayetinin dikkate alınmayacağını beyan eder. Bunun üzerine sinirlenen Hasaba Dede Hakim'e şöylebağırır: "Hakim Bey, Hakim Bey; iki Şahit bir de Ben ettuk uç kişi, hırsız ise bir kişi, hiç evumuzi çaldururmiyduk, hırsızın anasını ağlaturduk". Paçan Köyü eşrafından Hebip Oğlu İsmail Efendi’nin (Gülbay) evi soyulur. O zamanların hırsızları genelde mısır çalardı.

İsmail Efendi, mısırını kimin çaldığını tahmin eder ve kendi evinden hırsız zanlısının evine giden yolda bir miktar mısırı tane tane dökerek zanlının evine varır ve "… Efendi, bu gece misirumi Sen çaldun, geri ver" der. Zanlı "hayır" der ve itiraz eder. İsmail Efendi kendinden emindir: "Yalan konuşma, hatta çuvalda bir deluk vardi, pak misirun bir kısmını da yolda döke döke taşidun". Zanlı çok net bir gerekçeyle itiraz eder: "Yalan konuşma, pen o yoldan kelmedum, obir (diğer) yoldan keldum…". Sevgili Dostlar, Benden şimdilik bu kadar. Eminim çok daha ilginç ve komik olaylar Sizin de bilgidağarcığınızda mevcuttur. Hepinize selam ve saygılar sunarım.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Günlük Gazeteler
Oku
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 945
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 519
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 416
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 341
İşte Emniyet Müdürü'nü şehit e... 337
Ankara'daki tren kazansından T... 210
Trabzon'da şampiyonada yarışac... 207
Personel Şube Müdürü Ercan pol... 190
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 146
Törenle Dünya evine girdiler 128
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 92
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 91
Türk Kahvesi Prostat Kanserini... 58
Linkler
Flaş Haber
Özel Haber
Sayfalar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar

Arşiv