Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

BAYRAM KUTLAMALARI

04.10.2014 15:23 tarihinde yayınlandı
 BAYRAM KUTLAMALARI
İsmail ULUSAN

Merhaba Sayin Tatlı Medya Haber Ajansının değerli okuyucuları ve izleyicileri yazılarıma hayli süre biraz ara vermiş bulunmakla beraber,  bu gün bayram  kutlamaları hakkındaki konuyu kaleme alarak sizlerle  beraber paylaşacağım.

Elbette ki, gelenekselleşerek kalıplaşmış kutlama mesajlarının her birisinin kullanıcısına göre kendi bağlamı içinde önemli bir saygınlığı olduğu muhakkaktır. Ancak, ben önce dinimizde, dolayısıyla bireysel ve toplumsal yaşamımızda üstün bir değeri olan kurban hadisesinin fizik ve metafizik boyutlarına birlikte yollamada (atıfta) bulunarak, konunun bir açıdan anlam ve önemine değindikten sonra bayramınızı kutlamak istiyorum. 

Bilindiği üz
ere, insan hayatı; bir anlamda benimsenen değerler tarafından yönlendirilen irade ile her an yapılan seçimlerden ibarettir. Nitekim, öyle büyük yüce değerler vardır ki, bunların korunabilmeleri için karşılığında bir başka olumlu büyük değerlerin feda edilmesi gibi insanın içini acıtan durumlarla karşı karşıya da kalınılabilinir...

Kurban bayramı inancımızda da; Hz. İbrahim olumlu ve yüce değerler niteliğindeki duygularla bağlı bulunduğu ALLAH’I sevmektedir. Hz. İbrahim, yine yüksek ve olumlu değerler olan duygularla oğlunu da sevmektedir. Ancak, söz konusu olayda; ALLAH Hz. İbrahim'e , daha önce kendisi henüz bir baba değilken, çocuk sevgisini bilmezken, eğer bir evlat sahibi olursa bunu kurban edeceği yönünde yaptığı bir adağı hatırlatarak gereğinin yerine getirilmesini istedi. Burada, iki yüksek ve olumlu değerden birisine gösterilecek uyum diğerine karşı bir uyumsuzluk olacaktır. . Ya Allah'a karşı yaptığı adağını yerine getirmek için oğlunu kurban edecek ya da babalık duygularını tanımadan Allah'a vaat ettiği davranış ile yükümlü olmadığı düşüncesiyle oğlunu kurban etmeyecek ve böylece Allah'ın gereğinin yerine getirilmesi için kendisine hatırlattığı bu yükümlülüğe aykırı davranışta bulunmuş olacaktır... Tam bir trajedi...

Hz İbrahim inanan bir kişi idi... Daha da ötesi, aynı zamanda Allah'ın yeryüzündeki tek elçisi de kendisi idi... Yine evladı olan bir baba.. Zorunlu bir tercih yapabilmek için muhakkak ki önce çok zorlandı, ama sonunda oğlunu kurban etmek için bıçağı kaldırdı !... Kaldırmayabilirdi de... Fakat içinde bulunduğu koşullardaki eyleminin zorunluluğu özgürlüğünü aştı… O, olumlu yüce bir değeri, bir başka olumlu büyük bir değere rağmen gerçekleştirmek için kaldırdı bıçağı. 
Kaldırdı, ama bıçak havada kaldı !... Gökten koç indi ve Hz İbrahim'in oğlunun kanı akmadı... 


Olumlu büyük değerler, artık birbirine rağmen değil, yan yana ve iç-içe idi... Bu tarifi imkansız sevinç değilmidir ki kurban yükümlülüğünü bayramlaştıran ....... Ve bu kurban bayramı artık Allah'a kavuşmanın O'nu her an kalpte yaşatmanın yollarından da birisi oldu.Sizlerin de yaşamınız boyunca , her gününüzün yüksek olumlu büyük değerlerin bir arada iç-içe var olmaları anlamında bayram sevinçleri ile dolu olmasını dilerim. Bayramınız kutlu olsun .


           İsmail ULUSAN
        Araştırmacı Yazar

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Günlük Gazeteler
Oku
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 944
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 518
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 416
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 341
İşte Emniyet Müdürü'nü şehit e... 336
Ankara'daki tren kazansından T... 209
Trabzon'da şampiyonada yarışac... 206
Personel Şube Müdürü Ercan pol... 189
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 146
Törenle Dünya evine girdiler 128
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 92
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 91
Türk Kahvesi Prostat Kanserini... 58
Linkler
Flaş Haber
Özel Haber
Sayfalar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar

Arşiv