Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

"TORBA KANUNU VE DETAYLARI"

31 Temmuz 2015 son tarih

27.05.2015 12:48 tarihinde yayınlandı
"TORBA KANUNU VE DETAYLARI"
Mürvet GÜVEN KANIK

Tatlı Medyanın Değerli okuyucuları ; Öncelikle köşe yazılarıma haylı ara vererek sizlerle belli bir süre  buluşamadığımdan üzgün olduğumu vurgular, bu yönden  bizleri  makul göreceğinizi ümit ediyorum. Yeni başlıklı yazımla sizlerle beraber olmaktan mutluluk ve onur duyduğumu ifade ederek yazıma başlamak istiyorum.

Değerli okurlarım  bilindiği gibi Çalışma hayatı ve sosyal güvenliğe dair farklı kanunlarda 91 madde de değişiklik getiren son torba kanun resmi gazetede yayımlandı.Kanunun bazı hükümleri hemen   yürürlüğe girerken,bazıları önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlanacak.Bu arada kimi haklardan yararlanmak için bazı tarihlere dikkat etmek gerekiyor.

31 Temmuz son tarih:Torba kanunu kapsamında esnaf,şirket ortağı ve tarımsal faaliyeti sebebiyle Bağ-kur’lu olanlara borcunu sildirme imkanı veriliyor.Bu kişilerin 2015 Nisan ayı sonu itibariyle birikmiş borçları 12 ay ve daha fazla ise 31 Temmuz 2015’e kadar SGK’ya başvurmak şartıyla borçlarını sildirebilecekler.

Sildirdikleri dönem emeklilik hesabında dikkate alınmayacak.Fakat ileride imkanları olursa bu dönemi tekrar ödeyerek emekliliğe saydırabilecekler.31 Temmuza kadar başvuru yapmamış olanlar bu imkandan faydalanamayacak.

Öte yandan işveren olarak ya da üçüncü kişi olarak SGK’nın rücu(tazminat)davalarına muhatap olanların da 31 Temmuz 2015’e kadar SGK’ya başvurmaları  gerekiyor.Başvuru yapanlar borçlarını dilerlerse faizsiz olarak peşin,dilerlerse 18 taksitte ödeyebilecekler. Örneğin;işçisi iş kazası geçirmiş ve bu kazada kusurlu bulunmuş işverenler, tazminatlarını bu kapsamda ödeyebilecekler.Fakat bu borca ilişkin mahkeme kararının en geç 31.12.2014 tarihine kadar kesinleşmiş olması gerekiyor.

Zamlar Temmuzda başlayacak,yine torba kanunu kapsamında 1000 liradan düşük aylığı olan emeklilere verilecek 100 liralık zam önümüzdeki Temmuz ayı itibariyle maaşlara yansıyacak.

 Emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışan ve maaşından yüzde 15 oranında destek primi kesilen emekliler için kesinti oranı da temmuz ayı itibariyle yüzde 10’a düşecek.

Esnafın cezası 2008’den itibaren siliniyor.Bir esnaf aynı zamanda bir işverense,yani yanında işçi çalışıyorsa,kendisi için ödeyeceği prim,çalışanı için ödediği en yüksek primden az olamıyordu.Az olması halinde aradaki fark SGK tarafından cezalı olarak tahsil ediliyordu.Binlerce esnafa ceza çıkaran ve düşük primle işçi çalıştırmaya sevk eden bu uygulama,1 Ekim 2008’den geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldı

Bunlar hemen uygulanacak.Öte yandan Torba Kanun’un yayımlanmasıyla birlikte uygulama
sı değişen konular da var.İşçi babaya 5 gün doğum izni,çocuğu engelli ebeveyne 10 gün ilave izin,iş güvenliği cezalarında artış bunlardan bazıları.


                                                                                   
                     Av.Mürvet GÜVEN KANIK

             Köşe Yazarı ve Hukuk Danışmanı

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Günlük Gazeteler
Oku
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 944
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 519
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 416
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 341
İşte Emniyet Müdürü'nü şehit e... 337
Ankara'daki tren kazansından T... 210
Trabzon'da şampiyonada yarışac... 207
Personel Şube Müdürü Ercan pol... 190
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 146
Törenle Dünya evine girdiler 128
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 92
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 91
Türk Kahvesi Prostat Kanserini... 58
Linkler
Flaş Haber
Özel Haber
Sayfalar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar

Arşiv