Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Teleferiği sadece turizm değil ulaşım amaçlı da düşünmeliyiz

31.07.2018 09:56 tarihinde yayınlandı
Teleferiği sadece turizm değil ulaşım amaçlı da düşünmeliyiz

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Şaban Bülbül, Avusturya’da yaptıkları turizm inceleme gezisinde, teleferiğin yollardan daha fazla kullanıldığı bir bölgeye gittiklerini belirterek, “Doğayı bozmamak adına yol yapmıyorlar. Bizim yaylaya baktığınız zaman gördüğümüz yolun en az 3 katı teleferik hattı var orada dağlarda.

Yol yapmamamız gerekiyor. Teleferik yapmamız lazım. Bizde teleferik hep turizm alanlarında düşünülüyor ama teleferik orada taşıma ve ulaşım aracı olarak da kullanılıyor. Bizim de artık teleferiği sadece turizm amaçlı değil ulaşım amaçlı da düşünmemiz lazım” dedi. TTSO Meclis Üyesi Şaban Bülbül, Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Meclis Başkanı M. Şadan Eren, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve diğer ilgililerle geçtiğimiz günlerde Avusturya ve İsviçre’ye yaptıkları turizm inceleme gezisiyle ilgili görüşlerini meclis üyeleriyle paylaştı. Bülbül, inceleme yaptıkları tesislerde özellikle çocuklara yönelik aktivitelere büyük önem verildiğini gözlemlediklerini vurgulayarak, “Çocukların memnuniyeti noktasında çok büyük altyapı yapmışlar. Çünkü çocuk nereye giderse aile oraya gidiyor artık. Kayak merkezi yaz mevsiminde de çocuklar için büyük bir aktivite alanına dönüştürülüyor” dedi.

“TELEFERİĞİ ULAŞIM AMAÇLI DA DÜŞÜNMELİYİZ”

Bülbül, Bregenz’de dünyadaki teleferiklerin yüzde 65’ini yapan Dopplemayr fabrikasını da ziyaret ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Bugüne kadar 91 ülkede 14 bin 800 adet teleferik benzeri halatlı sistemler inşa etmişler. Bizim buralarda dağa çıkacaksınız bir yere ulaşmak için esas olan yoldur. Orada yol yok. Kayak yerine gideceğiniz zaman teleferikle gideceksiniz. Doğayı bozmamak adına yol yapmıyorlar. Bizim yaylaya baktığınız zaman gördüğümüz yolun en az 3 katı teleferik hattı var orada dağlarda. Yol yapmamamız gerekiyor. Teleferik yapmamız lazım. Bizde teleferik hep turizm alanlarında düşünülüyor ama teleferik orada dağlara ve yaylalara taşıma ve ulaşım aracı olarak da kullanılıyor. Bizim de artık teleferiği sadece turizm amaçlı değil ulaşım amaçlı da düşünmemiz lazım. Trabzon’da sürekli ‘Meydan’dan Boztepe’ye teleferik yapılsın’ diye söylenir. Turizm amaçlı yapacak halimiz yok, bu hattı taşıma amaçlı yapacaksın. Ama Boztepe’den Atatürk Köşkü’ne veya Mağmat Boğazı’na doğru hat yaparsan o gezinti veya turizm amaçlı olabilir. Trabzon’un mutlaka bu yönden planlamaya ihtiyacı var. Teleferiği artık tanımamız gerekiyor.”

“TURİZMDE BİRLİKTE ÇALIŞMAK ÖNEMLİ”

İnceleme gezisi kapsamında ziyaret ettikleri ve 3 köyden oluşan Serfaus – Fiss – Laden bölgesinin çok güzel bir turizm örneği oluşturduğuna dikkat çeken Şaban Bülbül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birinci bölgede su sporları bölgesi oluşturmuşlar, yaz aktiviteleri için. Kışın orayı kapatıyorlar daha yukarıdaki ikinci bölgede bu kez kayak ve kış sporları aktiviteleri oluyor. Yaz ve kış aynı bölgeyi birlikte kullanarak gelir elde ediyorlar. Üç köyden oluşan küçük bir bölgeye 3 milyon turist geliyor. Sürekli kendini yenileyen ve geliştiren, ziyaretçilerin talepleri doğrultusunda hareket eden yönetim anlayışı var. Kazanıyorlar, kazandıklarını yatırıma harcıyorlar, daha çok kazanıyorlar. Bizim gibi sadece kendine değil. Orada öyle bakış açısı yok. ‘Burası geneldir herkes birlikte olmak zorunda. Birlikte kazanıp birlikte güzelleştirip birlikte harcayacağız’ düşüncesi var.”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 747
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 338
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 305
İbrahim Çelebi Çaykara için AK... 303
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 295
İşte Emniyet Müdürü'nü şehit e... 109
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 107
Törenle Dünya evine girdiler 92
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 54
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 54
Türk Kahvesi Prostat Kanserini... 20
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Günlük Gazeteler
Oku
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Linkler
Sayfalar
Flaş Haber
Özel Haber

Arşiv