Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Köknar karaçam uzuntarla derelerındeki toplu balık ölümlerı korkuttu !

13.09.2018 17:04 tarihinde yayınlandı
Köknar karaçam uzuntarla derelerındeki toplu balık ölümlerı korkuttu !

Bilindiği üzere her güzelin bir çirkini, her negatifin bir pozitifi ,her fotoğrafında bir özel değeri olduğu gibi HES’lerin de ne kadar faydası varsa o kadar da fazla zararları vardır.Uzun yıllardır solaklı derelerınde yapımı planlanan heslerle ilgili verilen savunma mucadelesine karşın 23 Eylül 2013'de yine bölgeye iş makinelerini götürmeye çalışan firma yetkilileri ve iş makinelerinin güvenliğini sağlamaya çalışan jandarma ekipleri ile köylüler arasında gerginlikler yaşanmış, çıkan arbedede 2 jandarma ile 7 köylü yaralanmış, 6 köylü ise gözaltına alınmıştı.

Köylülerin tepkisi üzerine yaşanan gerginlikler sonrasında, HES firmasına ait iş makineleri bölgeden indirilmiş ve bölgede şantiye yapılmasından vazgeçilmişti."çoğu genç yaşlılarımız kendi vatanlarını derelerını sularını yanı yaşadıkları yerin doğa görünümünün bozulmaması için verdıklerı yoğun milli mucadelenın iştte kanıtları ortada...

Doğup büyüdüğümüz,yüzdüğümüz o berrak derelerımizi bazılarına peşkeş çektirilmemesi gerektığı aşikardır. Zamanla oranın genç yaşlısı hepsı jandarmayla karşı karşıya kalarak köyün milli değerlerıne milli menfaatlerıne karşı yapılan hes saldırılarını protesto eden kahraman geçlerımız, sabahlarakadar dağlarda -40 derece soğuk' un altında nöbet tutan o gençelere artık sahıp çıkmanın ne kadar doğru olduğu bu gün  burada tekrar vurguluyorum.

Şırıl şırıl akan berrak su seslerıyle beleğimizde iz bırakan o güzel derelerımızın suları bizim yaşamımızın temınatıydı. Artık oralar bızım yaşam alanlarımızın dışında kalmış gibi sayılır. Oralar bizim çocukların geleceğini teşkil eden yaşam savaşı verdığımız su kaynaklarımızdı.

Köknar karaçam Deresi'ndeki balık ölümleri, çevredekileri tedirgin etti. Yaklaşık iki gün önce yaşanan balık ölümlerinin yeniden başlamasına tepki gösteren köylüler, kıyıya vurmuş balıkların ölüm sebebinin araştırılması istiyor.Edinilen bilgiye göre karaçamda yapımı devam eden yol çalışmasından ve heslerın verdığı tahrıbattan kaynaklanabıleceği üzerinde duruluyor.İlgili resmı kurumlara bilginin verıldığı ve bu derelerden çeşitli numunelerın alındığı  belirtıldı.Balık ölümlerının  nedeni üzerınde yoğun bır çalışma başlatıldı.

Biz çaykaralı,köknarlı,karaçamlı olarak derelerımızın suyunu ve yaşam alanımızın doğa dengesının bozulmaması için verdiğimiz o eski tür mucadelelerden dolayı asla vatan hayini ilan edilemeyiz.Milli mudafamızı her zaman her yerde gerçekleştirerek asla vatan hayını olmadık olmayacağız. KısacasıYukarda bahse konu olan" HES"lerin çevreye vereceği zararları birkez daha anımsama adına şöyle sıralayabiliriz;

1 Barajlar aşırı pahalıdır ve yüksek standartlara uygun yapılmalıdır. 2 Barajların yüksek maliyetleri, HES'lerin kara geçebilmesi için onyıllarca çalışmasını gerektirir. 3 Su altında kalan alanlarda doğal yaşam sona erer. 4 Su akışının azalmasına bağlı olarak düşen çözülmüş oksijen konsantrasyonu balık ölümlerine neden olur. 5 Her arazinin kendisine has mineral dengesi vardır ve bu Doğu Karadeniz gibi bol yağış alan arazilerde bile akarsuların debisinden etkilenir. Mineral oranında meydana gelecek değişimler çevrerdeki canlıların dayanma gücünden fazla olursa besin zincirinin devamını bozacak ölümlere neden olur. Bu da tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için sentetik çözümlere ve uzun vadede tarımsal verimin belirgin şekilde düşmesine neden olur. 6 Akarsu yatağı boyunca tüm ekosistemler akış hızının azalmasına bağlı değişimlerden(oksijen seviyesinin azalması, mineral dengesinin değişmesi vs.) olumsuz yönde etkilenir. 7 Görüldüğü üzere HES'lerin en büyük dezavanjajı biyolojik dengeye verdiği olumsuz etkiler ve bunların dolaylı sonuçlarıdır. Biyolojik ve ekolojik sistemler çok fazla sayıda ve hassas parametrelere bağlı olarak düzenlendikleri için büyük çapta dış müdahelelerin yol açacağı sonuçlar öngörülemez.

Dolayısıyla kısa ve orta vadeli kar amacıyla doğal dengenin görmezden gelinmesinin yol açtığı ve açacağı bu balık ölümlerine ilişkin felaketler tahmin edilemez, işte bu hes çalışmalarından sonra  meydana gelen bu tür balık ölümlerının sonuçlarına katlanılır. Biz derelerımızın özgür akmasını istiyjoruz.Kısacası biz derelerımızın bu şekilde kullanımına asla musaade etmedik ,etmeyiz ve temeyeceğiz.

Sonuç itibariyle Biz Tatlı Medya olarak kahramanca derelerını dürüstçe savunan genç ve yaşlılarımıza mahkemelere kadar götürülen köylü kardeşlerimize ve Sayın Köy Muhtarımız Abdullah Sevin heyyeti ve ekibine gösterdıklerı o milli mucadeleden dolayı kendilerını tekrar burada tebrik etmeden geçemeceğimi vurgular, özgür milli iradelerının öncülüğünde derelerının hür olarak akmasına,dokunan ellerın tekrar takipçileri olacağını ümit eder, köknar ve karaçamın  güzel gençlerine ve yaşlılarına buradan en derin sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 747
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 338
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 305
İbrahim Çelebi Çaykara için AK... 303
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 295
İşte Emniyet Müdürü'nü şehit e... 109
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 107
Törenle Dünya evine girdiler 92
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 54
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 54
Türk Kahvesi Prostat Kanserini... 20
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Günlük Gazeteler
Oku
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Linkler
Sayfalar
Flaş Haber
Özel Haber

Arşiv