Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Kaymakam Numan Hatipoğlu

03.04.2018 16:35 tarihinde yayınlandı
Kaymakam Numan Hatipoğlu

Prof. Dr. Mustafa Şahin’in Trabzon Fen Lisesinde “Travma mağduru çocuklar ve başetmenin yolları” konulu seminer toplantısında öğretmenlere seslenen Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, “Dünya tarihinde hiç bir millete nasip olmayacak kadar mazlumlara kucak açmış bir milletiz” dedi. KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi PDR Müdürü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Mülteci çocukların bulunduğu tüm okul öğretmenlerine yönelik, “Travma mağduru çocuklar ve başetmenin yolları” konulu bir seminer verdi. Seminerin kapanış konuşmasını yapan Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, “Bizim ülkemiz asırlarca sadece kendi çevresine değil, hangi dinden, hangi dilden, hangi mezhep ve inanıştan olursa olsun mazluma kucak açmış olan bir millettir.”dedi. Kaymakam Hatipoğlu ,” Dünya tarihinde hiç bir millete nasip olmayacak kadar mazlumlara kucak açmış bir milletiz. Kafkaslardan, Balkanlardan, İsveç’ten, Norveç’ten, Endülüs’ten, değişik milletlerden, değişik dinlerden insanlar topraklarımıza sığınmıştır. Şu anda ülkemiz, Kuzey Irak’ da ve Suriye’de büyük bir varlık mücadelesi vermektedir.

O zamandan beri hep sunu sordum ve sorguladım. Benim ekmeğimi verdiğim, paylaştığım, zor zamanlarında yardım etmeye çalıştığım komşum nasıl aynı zamanda bana büyük bir ihanet ve kıskançlık içerisinde olabiliyor. Dolayısıyla bunun bir diğer boyutu da fırsattır. Gönül isterdi ki ülkelerine dönebilsinler fakat yapılan istatistiklere bakılacak olursa bu pek mümkün görülmemektedir. Bir kısmı, özellikle Afganlıların arasında Avrupa’ya geçme hayali taşımaktadır. Bir başka boyutta kendi coğrafyasını, mezhep ve din savaşlarıyla yaşamaz hale getiren, birbirini öldüren bu insanlar Akdeniz’de bir bota binip yunan adalarına sığınmaya çalışıyor ya da italya’ya geçmeye çalışıyor. Sağ kalırlarsa, yine aynı bu insanlar oradaki bir mülteci kampında hayatlarını birlikte idame ettirecekler. Dolayısıyla da istiyoruz ki Trabzon’da ve diğer illerde bu çocukları öyle bir şekilde yetiştirelim ki bir gün kendi ülkelerine gittiklerinde ya da bir başka yere yerleştiklerinde bizim bayrağımızı gördüklerinde bir Trabzonlunun heyecanını hissetsinler.

Trabzonluların Güzel Bir Özelliğini Farkettim. Kaymakam Numan Hatipoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Trabzonluların güzel bir özelliğini farkettim. Başka bir yerde Karşılaştıklarında ‘Karadeniz’in neresindensin? Kimlerdensin?’ şeklinde sıcak bir yaklaşımları bulunmaktadır. İstiyorum ki İşte bu çocuklar kendi ülkelerine döndüklerin de, bir Türkle karşılaştıklarında aynı refleksi gösterebilen insanlar olsabilsinler. Elbette ki sorunlar var. Normalde çocukların düzeylerine göre çok iyi bir şekilde seçilip yerleştirilmesi lazım. Hatta hazırlık okutulmaları gerekir. Bununla ilgili olarak çeşitli tekliflerde bulunacağız. Ama o zamana kadar sınıflara yerleştirilmiş çocuklarımızı halk eğitim kursları ile muhakkak daha etkili bir şekilde hazırlamamız gerekmektedir. Trabzon Türkiye’de özellikle mülteciler anlamında başka hiçbir yerde olmayan hoşgörüyü ve yakınlığı göstermektedir. Bu nokta da hem sizlere hemde tüm Trabzon halkına teşekkür ediyorum. Özellikle sizlerden alacağım öneri ve teklifleri muhakkak ki birincil öneriler olarak değerlendireceğim. İnanıyorum ki bu bu anlamda yapılan paneller, seminerler çok faydalı olacaktır. Mustafa hocama da engin birikimini bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu. Çevremizde ve dünyada, günümüzde yaşadığımız çatışma ve savaşların Fiziksel, duygusal istismarı ve öldürücü etkisi en çok çocuklar ve kadınlar üzerinedir Ruhsal Sorunlar çocuklarda, madde bağımlılığı saldırganlık, altını Islatma, yeme Bozuklukları, düşük benlik saygısı, öfke, utanç, intihar düşünceleri, Evden Ayrılma, kendine zarar verme, kronik ağrılar şeklinde ortaya çıkar.

Travma bireylerin kendini başka biri gibi ya da bir hiç gibi hissetmesine neden olmaktadır. Travmanın üstesinden gelmek için bedeniniz ve kendinizle yeniden temasa geçmeniz gereklidir Travma sonrası psikolyojik sağlamlığı geliştirmek için, öz-düzenleme tekniklerini uygulamak, doğru nefes alma, gevşeme egzersizleri, farkındalık eğitimi, Katkı sağlayacak değer ve inançları tanımlamak Her çocuğun ve gencin bireysel ve toplumsal gelişimini tamamlaması için destek görme hakkı vardır. Aile bu sorumluluğu yerine getiremediğinde devletin onu desteklemesi ve izlemesi gerekir. Bu çalışmalar çocuğun beklenti ve talepleri göz önünde bulundurularak yürütülmelidir. Çocuklar için çocuklar adına değil «Çocuklar için çocuklarla birlikte» olmalıdır Okul dışı boş zaman etkinlikleri, spor, oyun, dinlenme ve eğlenme faaliyetleri, okul, aile, iş yeri, akran grubu ile ilgili çalışmalar yapılmalı ve bu hizmetlerde PDR birimlerinden destek alınmalıdır. Olumlu duyguaların farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalar yaptırmak, gevşeme ve doğru nefes egzersizleri yaptırmak, kendilerine olumlu bakış yöntemlerini öğretmek, sahip oldukları ve onları mutlu eden şeyleri yazdırın, gün içinde hissettikleri kaç farklı duyguları var? Bu duyguları nasıl/nerede hissediyorlar gibi duygu dünyalarının farkına varmalarına katkı yapın, Duyarlı bir öğretmen olarak, Ve tüm sıkıntılarını, endişelerini paylaşabilecekleri bir öğretmlenleri olduğunu bilmelerini sağlamak.

Genel olarak “travmatik olay” dediğimiz şey, kişinin fiziksel ve ruhsal bütünlüğünü, denge halini, baş etme kapasitesini ani ve sert bir şekilde zorlayan, sarsan olaylardır. Bu olaylar, doğal afetlerden, kazalardan, savaş, işkence, tecavüz, taciz vb. insan-yapımı olaylara kadar uzanır. Bu olaylar ne kadar aniyse, ne denli fiziksel ve psikolojik ölüm riski taşıyorsa, verdiği kayıplar ne denli büyük ve çoğulsa, olaylar ne denli süreklilik arz ediyorsa, failler ne denli beklenmedik insanlarsa (örneğin insest), kişi ne denli hazırlıksızsa, sosyal desteği ne denli azsa, yaşça ne denli küçük veya yaşlıysa (çocuklar ve ileri yaş daha fazla risk altındadır), kişilik yapısı ne denli güçlü ve esnek değilse, kırılganlık ve korunaksızlık hissi ne denli büyükse, travma mağdurlarının uzun dönemli ve ciddi psikolojik zorluklar yaşama riski o kadar artar.

Travmatik olaylara maruz kalan hemen herkes, olayı takip eden haftalarda, hatta aylarda çeşitli psikolojik zorluklar yaşayabilirler. Bu normaldir. Çünkü anormal, olağandışı, olağanüstü bir olay olmuştur, belli bir stres miktarıyla baş etme kapasitesi olan bünyemiz aşırı zorlanmıştır ve bu anormal olaya normal stres tepkileri vermektedir. Çoğu durumda haftalar veya aylar içinde bu psikolojik zorluklar kendiliğinden önemli ölçüde yatışır. Ama işte biraz önce bahsettiğim birçok risk faktörüne bağlı olarak kimi durumlarda bu zorluklar ısrarlı bir şekilde devam ederler. Savaş ve diğer kronik politik şiddet biçimlerine maruz kalındığı durumlarda ise, savaş ve şiddet süreci bitmediği sürece bir türlü asgari güvenli bir ortama geçilemediği için kaygı mekanizmaları çok daha fazla ve sürekli çalışır. MP: Öncelikle tabii ailelerin bu konuda bilgilenmesi çok önemli.

Şuradaki küçük broşür iyi bir başlangıç olabilir. Genel ilkeler düzeyinde konuşursak, çocuklar tabii ki mümkün olan azami seviyede travmatik olaylardan korunmalıdırlar. Ama birçok durumda bunun her zaman mümkün olamadığını da biliyoruz. Ailenin çocuğun davranışlarını yakından takip etmesi, davranış değişikliklerini hızlı fark etmesi, zorlamadan çocuğa kendini ifade edebilecek güvenli ve destekleyici ortamlar sunması çok önemlidir. Aile çocuğu dinleyebilmeli, onunla vakit geçirebilmeli, oyun oynayabilmelidir. Çocuklar, iç dünyalarını yaratıcılığa imkân veren oyunlarla dışa vururlar. Dolayısıyla çocuklarda travmatik durumları anlayabilmek için de, işlemleyebilmek, çözebilmek için de birlikte oyun oynanabilmesi çok önemlidir. Bu oyunlarda çocukların öncülük yapmasına izin verilmeli, herhangi bir zorlama olmamalıdır. Kimi durumlarda çocuklar zorlandıkları konularda yetişkinlere doğrudan ya da dolaylı sorular sorarlar.

Bu tür durumlarda, çocuğun yaşına uygun bir şekilde açıklamalar yapılmalı, duygularının anlaşıldığı hissettirilmeli, çocuk hiçbir şekilde geçiştirilmemelidir. Çocukların travmalarıyla baş edebilmelerinde en kritik mesele, aile ortamının, ebeveynlerinin güven veren, empatik bir yapıda olmalarıdır. Travmatik zorluklar azalmadan devam ediyorsa, mümkünse mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır. Çocuklar için de aynı ilkeler geçerlidir. Ama ek olarak, çocuklarda sözel ifade yolları çok daha kısıtlı olduğu için sanat ve hareket gibi söz-dışı ifade ve sembolizasyon yollarına çok daha fazla ihtiyaç duyulur. Ayrıca, çocuklar ailelerine çok daha fazla bağımlı oldukları için, çocukların travma terapisinde aile ile de çok daha fazla çalışılır.

En acil şey güvenliğin sağlanmasıdır. Sonra istikrarlı bir ortamın sunulmasıdır. Tedavi sürecinin güvenilir, tutarlı, istikrarlı ve öngörülebilir bir şekilde yürümesi çok önemlidir. Bu yüzden terapinin ilk seanslarında, hem travmanın psikolojik etkilerine hem de terapi süreçlerine dair bir psiko-eğitim verilmeli, danışana, kabaca da olsa, bir tür yol haritası sunulmalıdır. Genel olarak biraz önce bahsettiğim temel ilkeler takip edilmelidir. Travma terapisinde terapistler açısından en sık yaşanan sorunlardan biri empatik konumda durabilme zorluğudur. Travma terapisinde temel empatik duruş, bir iyileşme olabilmesi için önkoşullardan biridir, ama zor iştir. Empati, karşımızdaki insanın nasıl hissediyor olabileceğini hissedip, bu hissedişimizi karşımızdakine hissettirebilmek, iletebilmektir.

Biz o olmadığımız için mutlak derecede ne hissettiğini anlamayabiliriz ama oldukça yakın derecelerde anlayabiliriz. Travma terapisinde terapistin dinlediği malzeme çok ağır ve çok acı olduğu için terapist empatik konumda durmakta zorlanıp iki tür sapış yapabilir. Ya kendini korumak için umursamaz bir konuma kayabilir ya da empatiyi abartıp mağdurla aşırı-özdeşim konumuna kayabilir, sanki travmatik olayı kendisi yaşamış gibi hissedebilir. Halbuki mağdurun anlattığı travmatik olayı terapist yaşamamıştır. Mağdura yardım edebilmesi için mağdur kadar etkilenmemiş olması, belli bir mesafeyi koruması gerekir, o yüzden aşırı-özdeşim konumu terapiye köstek olan bir konumdur, aşılması gerekir. Umursamaz konumun zaten terapötik bir niteliği yoktur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Kılıçdaroğlu İstanbul için Tra... 1128
Ahmet Kaan Gür 16 yaşında kaza... 1118
Mazhar Yıldırımhan adaylığını ... 1046
Ergin Aydın Büyükşehir Belediy... 984
AK Parti Trabzon aday adayları... 963
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 491
Eski Belediye Başkanı Namık Ke... 281
CHP'den Trabzon'a yerel seçim ... 270
İbrahim Çelebi Çaykara için AK... 266
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 131
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 68
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 66
Törenle Dünya evine girdiler 56
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 32
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 16
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 15
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Günlük Gazeteler
Oku
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Linkler
Sayfalar
Flaş Haber
Özel Haber

Arşiv