Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Kadın Hakları Günü Trabzon'da Gerçekleştirilen Törenle Kutlandı!

12.12.2018 09:24 tarihinde yayınlandı
Kadın Hakları Günü Trabzon'da Gerçekleştirilen Törenle Kutlandı!

Kadın Hakları Günü Olarak Kutlanan 5 Aralık 1934 Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının Verilişinin 84. Yılı Dolayısıyla Trabzon'da Kadın Örgütleri Ortak Bir Açıklama Yaptı. Bildiriyi Okuyan Sevim Durgun, “Ülkemizde 17 Yaş Altı 15 Bin Kız Çocuğu Kayıp. Her 10 Çocuk Gelinden 4’ü İkinci Eş. Kadın Sığınma Evlerimizde Barınanların Üçte Biri Çocuk Gelin. Gençleri Erken Yaşta Evlenmeye Teşvik Edenler, Evlilik Yaşını Liselere Kadar İndirenler, Çocuklarımızı Ve Kadınlarımızı Aşağılamaktadır.

Bu Kokuşmuş Yoz, Bağnaz Zihniyeti Kınıyoruz. Bütün Kadınlarımızı Cumhuriyet’in Kazanımlarına Sahip Çıkmaya Çağırıyoruz” Dedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Kadın Kolları, Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi Ve Trabzon Eşitlik İnsiyatifi Üyeleri Atatürk Alanı’nda Basın Açıklaması Yaptı. Saygı Duruşunda Bulunan, İstiklal Marşı’nı Okuyan Kadınlar, Atatürk Heykeli Önüne Çelenk Bıraktı.

TÜRKİYE CUMHURİYET’İ BİZLERE EMANETTİR

Katılımcılar Adına Açıklamalarda Bulunan CHP Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Sevim Durgun, Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 84. Yılında, Atatürk'ün ‘'Ey Kahraman Türk Kadını, Sen Yerlerde Sürünmeye Değil Omuzlar Üzerinde Göklerde Yükselmeye Layıksın'’ Sözlerini Anımsattı, “Atatürk’ün Kurduğu Türkiye Cumhuriyet’i Demokratik, Laik Ve Sosyal Bir Hukuk Devleti Olma Özelliğini Hiçbir Zaman Yitirmeyecektir. Yalnızca Yurtta Değil, Dünyada Barış Diyen Büyük Önder, Dünyanın Takdir Ettiği Büyük Devlet Adamı, Büyük Eserim Dediği Türkiye Cumhuriyet’i Bizlere Emanettir “ Dedi.

KADIN GÜÇLÜYSE DEMOKRASİ VAR

Sevim Durgun Şu İfadeleri Kullandı: “Kadının Seçme Ve Seçilme Hakkının Olmadığı Bir Ülkede Demokrasiden Bahsedilemez Diyen Mustafa Kemal Atatürk; 1930’da Belediyelere Seçilme Hakkı, 1933’de Muhtarlıklara Seçilme Hakkı, 1934’de Milletvekilliği Seçilme Hakkını Vererek Biz Kadınları Onurlandırmıştır. Dünya Ülkeleri Arasında Seçme Ve Seçilme Hakkını Türk Kadınları 4. Sırada Almıştır Ancak Bugüne Baktığımızda Kadın Hakları Sıralamamız 120. Sıradadır. 1950’li Yıllardan Sonra Siyaset Kadınlar Ve Din Üzerinden Yapılmaya Başlanmıştır. Kadın İkinci Sınıf Vatandaşlığa İtilmiştir. Unutmayalım Ki Demokrasi Kadınların Güçlü Olduğu Toplumlarda Olur.

KADINLAR CUMHURİYET’İN KAZANIMLARINA SAHİP ÇIKMALI

Ülkemizde 17 Yaş Altı 15 Bin Kız Çocuğu Kayıp. Her 10 Çocuk Gelinden 4’ü İkinci Eş. Kadın Sığınma Evlerimizde Barınanların Üçte Biri Çocuk Gelin. Gençleri Erken Yaşta Evlenmeye Teşvik Edenler, Evlilik Yaşını Liselere Kadar İndirenler, Çocuklarımızı Ve Kadınlarımızı Aşağılamaktadır. Bu Kokuşmuş Yoz, Bağnaz Zihniyeti Kınıyoruz. Bütün Kadınlarımızı Cumhuriyet’in Kazanımlarına Sahip Çıkmaya Çağırıyoruz” İfadelerine Yer Verdi.

KADININ TOPLUNDAKİ YERİ

Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi Adına Açıklama Yapan Ayşegül Akyüz, “Atatürk Cumhuriyet’in İlanından 9 Ay Önce Şubat 1923’te Şöyle Demiştir: ‘Bizim Sosyal Toplumumuzun Başarısızlığının Sebebi, Kadınlarımıza Karşı Gösterdiğimiz İlgisizlikten İleri Gelmektedir. Yaşamak Demek Faaliyet Demektir. Bundan Dolayı Bir Sosyal Toplumun, Bir Organı Faaliyette Bulunurken, Diğer Bir Organı İşlemezse, Sosyal Toplum Felçlidir’ Atatürk, Çağdaş Bir Düşüncenin Ürünü Olan Bu Sözleriyle Kadının Toplumdaki Yerini Tanımlamıştır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
TÜİK Trabzon Bölge Müdürü Haka... 1706
Trabzon'da "Son Patroniçe" yen... 1656
""Çaykaranın Parlayan Yıldızı ... 1615
Çaykaralı Sosyolog, Avukat Neş... 1606
Avcılar Belediye Başkan adayı ... 1106
Başkan Ağaoğlu'ndan taraftara ... 1099
Zihni Ağırman yazdı ‘’Övünmek ... 1062
Hakyemez’i binler uğurladı 886
Asgari ücret belli oldu 386
Bir çok ilde okullar tatil edi... 373
Çaykaralı Hemşehrimiz Bilal Şe... 356
İbrahim Akyüz Çaykarada vefat ... 345
Uçakla yolculuk yapacaklara kr... 337
MTV 2019'da ne kadar artıyor? 220
Trabzon’da 12 ilçede elektrik ... 30
İcra görevlilerini görünce sin... 29
Trabzonspor gençleşti! 19
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Günlük Gazeteler
Oku
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Linkler
Sayfalar
Flaş Haber
Özel Haber

Arşiv