Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Giresun'da bu köye kayıkla gidiliyor!

17.09.2018 12:41 tarihinde yayınlandı
Giresun'da bu köye kayıkla gidiliyor!

Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde, Kılıçkaya Barajı Gölü altında kalan Akviran köyüne yeni yapılan yol, ilçeye 25 kilometre olan uzaklığı 80 kilometreye çıkardı. Köye ulaşımın sağlandığı ve 60 kilometre uzaklığa sahip alternatif yol ise kış koşulları ve heyelan riski nedeniyle yılın sadece 3 ayı geçit veriyor. Yıllardır ilçeye gidiş- dönüş 160 kilometrelik yolu kat etmek zorunda kalan köylüler, tehlikeli çözüm buldu. Köy sakinleri, ortaklaşa satın aldıkları motorlu kayıkla 134 metre derinliğe sahip baraj gölünden geçerek, ulaşımı kısa yoldan sağlamaya başladı.

Şebinkarahisar ilçesinde, 1990'da inşa edilen Kılıçkaya Barajı Gölü altında kalan Akviran köyüne yeni yapılan yol, ilçeye 25 kilometre olan uzaklığı 80 kilometreye çıkardı. Barajla birlikte köylüler, ulaşım sorunu yaşamaya başladı. Köye ulaşımın sağlandığı ve 60 kilometre uzaklığa sahip alternatif yol da kış koşulları ve heyelan riski nedeniyle yılın sadece 3 ayı geçit veriyor. Yıllardır ilçeye gidiş- dönüş 160 kilometrelik yolu kat etmek zorunda kalan köylüler, tehlikeli çözüm yolu buldu.

Köy sakinleri, Köy Yardımlaşma Derneği'nin katkısıyla ortaklaşa satın aldıkları motorlu kayıkla 134 metre derinliğe sahip baraj gölünden geçerek, ulaşımı kısa yoldan sağlamaya başladı. Haftanın belirli günleri ile acil durumlarda sefer düzenlenen ve tek seferde 15 kişinin binebildiği kayıkla 10 dakikada baraj gölünden karşıya geçen köylüler, araçla 17 kilometre yolculuğun ardından ilçeye ulaşıyor. Kayığı kullananlar, köye yine aynı yöntemle dönüyor. Kayığa binmeyi korkudan göze alamayanlar ise 80 kilometrelik zorlu yolculuğu tercih ediyor. Kayığa binen bazı kişiler ise korkarak, yolculuk yapıyor.

MUHTAR: TEHLİKELİ ÇÖZÜM BULDUK

Akviran köyünün muhtarı Süleyman Demir, 25 kilometre olan köyle ilçe arasındaki mesafenin barajla 80 kilometreye çıktığını belirterek, "Gidiş- dönüş 160 kilometre yolculuk yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da bizi hem çok yoruyor hem de maddi açıdan zorluyor. Tehlikeli çözüm bulduk. Kayıkla baraj gölünü geçip, karşıya ulaşıyoruz. Bize en kısa sürede kısa bir yol ve ya köprü yapılırsa çok güzel olur" dedi. Giresun'da bu köye kayıkla gidiliyor! 'KÖPRÜ İSTİYORUZ' Şebinkarahisar’a ulaşmak için yol olduğunu; ancak heyelan nedeniyle yılda sadece 2- 3 ay açık kalabildiğini anlatan Demir, "Burada 3 köy var. Bu köyleri Şebinkarahisar’a bağlayacak köprü yapılırsa daha güzel olur. Bu 3 köyün toplamında 1000 civarı nüfus var. Benim 1 kızım öğrenci. Şebinkarahisar’a gidemediği için mecburen Suşehri’nde okula verdim. Şu anda 5’inci sınıfa geçti.

Onu kendi imkanlarımla getirip, götürdüm. Bir servis verdiler fakat servis de buraya gelip almadı. Çocuğu ben götürüp getiriyorum. Benim işim olduğu günler çocuk okula gidemedi. Okulda başka öğrenci yok. Yol olmadığı için köy her sene göç veriyor. Ben muhtar olduğum için gidemiyorum yoksa ben de giderdim" diye konuştu. Şuşehri'ndeki okula giden Hilal Demir ise "Ben 5'inci sınıfa geçtim. Suşehri'nde okuyorum. Şebinkarahisar'a gidiş yolumuz olmadığı için ben Suşehri'nde okuyorum; ama ben Şebinkarahisar'da okumak istiyorum. Şebinkarahisar'da okumak için gidiş- geliş toplam 160 kilometre yol gitmem gerekiyor. Güvercinlik köyü üzerinden gitsek orada da yolda heyelan olduğu için gidemiyoruz" dedi.

'İLÇEYE GİDEMİYORUZ, ÜRÜNLERİMİZ ÇÜRÜYOR'

Bahçelerinden topladıkları mahsulleri yol olmadığı için Şebinkarahisar'daki pazara götüremediklerini anlatan Müzeyyen Yavuz da ürünlerinin çürüdüğünü söyledi. Yavuz, "Biz köyümüze yol istiyoruz. Yolumuz çok kötü, çok mağduruz burada. Ulaşımımızı bu kayıkla sağlıyoruz. Bağımızdan bahçemizden topladığımız hiçbir şeyi götüremiyoruz. Ürünlerimiz köyde kalıyor, çürüyor" diye konuştu.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 747
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 338
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 305
İbrahim Çelebi Çaykara için AK... 303
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 295
İşte Emniyet Müdürü'nü şehit e... 109
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 107
Törenle Dünya evine girdiler 92
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 54
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 54
Türk Kahvesi Prostat Kanserini... 20
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Günlük Gazeteler
Oku
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Linkler
Sayfalar
Flaş Haber
Özel Haber

Arşiv