Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

Alzheimer'den korunmanın Yolları !

16.03.2018 10:05 tarihinde yayınlandı
Alzheimer'den korunmanın Yolları !

Bu nedenle ileri yaşta görülen hastalıklarla mücadelenin daha önemli hale geldiğini söyleyen Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu şu açıklamalarda bulunarak, "Henüz bu hastalığın ilerlemesini durduracak veya gelişmesini önleyecek kesin bir yöntem bulunamadı. Ancak Alzheimer'dan korunmak için de sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu biliyoruz" dedi. Hastalıktan korunmak için beslenme önerileri paylaşan Mumcu, "Haftada 3 gün yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler de yaşlılıkta sağlıklı olabilmek için iyi bir yatırımdır" dedi.

Görülme sıklığı ve tedavisinin henüz bulunamamış olması nedeniyle ileri yaştaki bireylerin korkusu olan Alzheimer'dan korunmak için sağlıklı beslenme düzeni önem taşıyor. Son yıllarda Alzheimer'e bakış açısında bazı değişimler olduğunu anlatan Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, "Henüz bu hastalığın ilerlemesini durduracak veya gelişmesini önleyecek kesin bir yöntem bulunmuyor ancak tüm dejeneratif hastalıklardan korunmada olduğu gibi Alzheimer'dan korunmak için de sağlıklı beslenme alışkanlığı büyük önem taşıyor" dedi.

Nöronların sağlıklı yaşlanması önemli Nöronların sağlıklı yaşlanabilmesi için beslenme ve yaşam tarzı değişikliği önerilerinin takip edilmesi gerektiğini söyleyen Mumcu, hafıza, bilişsel işlevlerin yeterli ölçüde olması, mental hastalıkların önlemesi veya gelişiminin yavaşlamasında; Omega 3 yağ asitleri, folik asit, B6 vitamini, kalsiyum magnezyum, antioksidan vitaminlerin önemine vurgu yaptı. Mumcu, "Doymuş yağ tüketiminin azaltılması, sebze ve meyve tüketiminin artırılması, doğal besin kaynakları ile alınan E ve B12 vitamini tüketiminin artırılması, alüminyum içeren ürünlerin kullanımından kaçınılması ve egzersizin artırılması önemlidir" dedi.

Haftada 3 gün yürüyüş, günde 8 bardak su Bunların yanında fiziksel aktivitenin de bu hastalığı önlemede oldukça etkili olduğunu belirten Mumcu, "haftada 3 gün yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler yaşlılıkta sağlıklı olabilmek için iyi bir yatırımdır. Tabi su tüketimi de vücuttaki toksin maddelerin atımını sağlayacağı için günde 8-10 bardak tüketilmesi de oldukça önemlidir" diye konuştu. Mumcu, Alzheimer hastalığından korunmak için şu önerilerde bulundu; Hafızanın güçlenmesi için omega 3 Somon, uskumru, ton balığı gibi soğuk su balıklarında yüksek düzeyde bulunan omega-3 yağ asitleri, beynin yaşlanmasını yavaşlatarak hafızanın daha güçlü olmasına yardımcı olur. Semizotu ve keten tohumu da omega-3 açısından oldukça zengin bitkisel kaynaklardır. Antioksidan etkisi için E vitamini E vitamini güçlü antioksidan etkisiyle Azheimer'da görülen doku hasarının gelişimine engel olur, sinir hücrelerini korur. Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar hem omega-3 hem de E vitamini içerikleriyle Alzheimer'la savaşmada iki kat etkilidir.

Akdeniz diyetinin vazgeçilmezi olan zeytinyağı da E vitamini açısından oldukça zengindir. Ay çekirdeği ve avakado da salatalara zeytinyağı ile birlikte kolaylıkla eklenebilecek birer E vitamini kaynağıdır. B12 ve koyu yeşil yapraklı sebzeler hafıza için önemli B12 vitamini hafıza üzerinde önemli etkileri olan bir vitamindir. B12 vitamini hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. Bunun yanında B6 ve folik ait vitaminleri de bunama ve Alzheimer hastalığının oluşmasını önleyen etkiler gösterir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı gibi) kuru baklagiller, fındık, ceviz ve badem bu vitaminlerden zengin besinlerdir. Kalsiyum ve magnezyum için süt ürünleri Sinir hücreleri ve kasların düzenli çalışması için gerekli olan kalsiyum ve magnezyumun eksikliğini önlemek için süt, yoğurt, peynir gibi besinleri de mutlaka tüketmek gerekir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 887
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 445
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 403
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 332
İşte Emniyet Müdürü'nü şehit e... 263
Ankara'daki tren kazansından T... 135
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 135
Trabzon'da şampiyonada yarışac... 131
Personel Şube Müdürü Ercan pol... 125
Törenle Dünya evine girdiler 121
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 83
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 83
Türk Kahvesi Prostat Kanserini... 49
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Günlük Gazeteler
Oku
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Linkler
Sayfalar
Flaş Haber
Özel Haber

Arşiv