Para Piyasaları Yükleniyor ...

Hava Durumu Yükleniyor ...

“İslâm Bilim Medeniyetinin Hazineleri: Altınçağ’da Bilim” sergisi Trabzon'da açıldı !

Trabzon Valiliği ve Ortahisar Belediyesi’nin destekleri ile " Altınçağ’da Bilim” gezici sergisi Forum yanı Trabzon’da açıldı.

03.08.2017 16:10 tarihinde yayınlandı
“İslâm Bilim Medeniyetinin Hazineleri: Altınçağ’da Bilim” sergisi Trabzon'da açıldı !

Tatlı medya Haber Ajansı Genel Koordinatörü Güner Tatlı " "Orta Hisar Beldiyesi sosyal Yardım işleri  Müdürü H.Nail Altunay " ile gerçekkleştirdiği  kısa bir röportajda Sayın Altunay Şunları söyledi: Trabzon Valiliği ve   Ortahisar Belediyesi ile ortaklaşa desteklenerek açılan Altınçağ’da Bilim gezici sergisini Türk ve İslam Kültürü’nü en etkili şekilde Trabzon halkına anlatmak adına, tamamen yerli mühendisler ve uluslararası bilim camiasında önemli yerlere sahip Türk ve İslam Tarihi akademisyenleri ile çalışılarak oluşturduklarını belirtti.


Yüzyıllar öncesinin İslam Coğrafyası’nda yaşamış ve günümüz bilim ve teknolojisine inanılmaz derecede katkıda bulunmuş bilim insanlarının 8. Yüzyıldan 16. Yüzyıla kadar olan Altın Çağ döneminde yaptığı icatların ve keşiflerin sergilendiği ve anlatıldığı Altınçağ’da Bilim sergisi ilk defa Trabzon’da ziyaretçileri ile buluşturmayı amaçladıklarını  belirtti.

Dünya genelinde ilk defa görücüye çıkmış olan sergi, İslam Medeniyetinin bilim, teknoloji, güzel sanatlar gibi birçok alanında toplumların gelişimine katkıda bulunan ve yeni buluşlar kazandıran bilim adamlarının eserlerini sergilemek üzere Forum Trabzon’da ücretsiz olarak tüm Trabzon halkına kapılarını açtiğini vurguladı.Altınçağ’da Bilim sergisi, ziyaretçileriyle Türk ve İslam Medeniyetinin bilim adamlarının yapıtlarını ve keşiflerini paylaşarak gelecek için bu dahilerden ilham alınmasını ve görkemli geçmişin herkes tarafından öğrenilmesinin önemine vurgu yaptı."ALTINÇAĞ’DAN KALAN BİR HAZİNE "

Türkiye’de ve Dünya’da ilk defa sergilenecek olan bu sergide, İslam medeniyetinin bilim, teknoloji, güzel sanatlar gibi birçok alanda medeniyetlerin gelişimine katkılarıyla yeni buluşlar kazandıran bilim adamlarının eserleri sergilenmektedir. Bu sergide El Biruni’nin yanısıra, iki kıta arasında planörle uçmayı başaran ilk insan olan Hezarfen Ahmed Çelebi, eserleri ile Avrupalı birçok mimara ilham kaynağı olan önemli başyapıtların mimari Mimar Sinan, tarım endüstrisi ve bitkiler konusunda çok önemli makineleri ve mekanizmaları geliştiren mühendislik dehaları El-Cezeri ve Takiyüddin gibi Türk ve İslam Medeniyetine ait bir çok önemli bilim adamının buluşları sergilenen eserler arasındadır."HAZİNE SİZİN OLSUN"

Altınçağ’da Bilimsergisi, ziyaretçilerine sunduğu icatlar, keşifler ve gözlerden saklanan tarihin gerçekleri ile İslam Medeniyeti’ndeki bilimsel ve kültürel hazineyi, onları görmek isteyen insanlara verebilmeyi amaçlıyor.Türk ve İslam Medeniyetlerin büyük bilim dehalarını tanıma ve insanlığa kattıkları yüksek değeri görme fırsatının sunulacağı bu sergiyle genç nesillerin yüksek ideal ve ufuklara sahip olmalarının önü açılması düşünülmektedir. Geçmişteki başarılarımızın ziyaretçilere aktarılması ile, günümüzde de bu başarıların sağlanması ve yaşadığımız zamanın Biruni’lerine, İbn-i Sinalarına, Mimar Sinanlarına bunun ilham olması beklenmektedir."TÜRK-İSLAM BİLİM TARİHİ SAYFASININ TOZLARINI BU SERGİ İLE SİLKELEYİN"

Sihrglobal Etkinlik tarafından tamamen yerli materyaller ve mühendislik kullanılarak hazırlanan Altınçağ’da Bilim sergisi, başka hiçbir yerde olmayan tasarımları sayesinde dünya çapında şimdiden en iyi sergilerden birisi oldu. Eğitici ve öğretici yapısının yanısıra, son teknoloji kullanılarak üretilen simülasyonlar ile, öncelikle ilk defa açılacagı yer olan Trabzon, ardından tüm dünya gençlerinin geleceğini, 8. ve 16. Yüzyıllar arasında yaşamış  Türk ve İslam Medeniyetine ait bilim insanlarının ışığında, korkusuzca, ileriye dönük ve tüm dünyaya yararlı olacak şekilde planlamasına olanak sağlamaya çalışmaktadır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Para Piyasaları

Para Piyasaları
Yükleniyor ...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defterine Yazarmısınız

İzlenimlerinizi bizimle paylaşın

Deftere Yaz
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Trabzon Büyükşehir’e Çaykaralı... 945
Çaykaralı Gönül Ağırman Trafik... 519
1.Bölgesel Sağlık Sempozyumu '... 416
Trabzon Valiliğine anlamlı ziy... 341
İşte Emniyet Müdürü'nü şehit e... 337
Ankara'daki tren kazansından T... 210
Trabzon'da şampiyonada yarışac... 207
Personel Şube Müdürü Ercan pol... 190
3-Aralık Dünya Engelliler günü... 146
Törenle Dünya evine girdiler 128
Doğduğum Topraklara Hizmete Ge... 92
Dernekpazarı İlçe Milli Eğitim... 91
Türk Kahvesi Prostat Kanserini... 58
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Duyurular
Günlük Gazeteler
Oku
Anket

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Linkler
Sayfalar
Flaş Haber
Özel Haber

Arşiv